Mozaika w kuchni, czyli prosty sposób na aranżacyjny sukces!

Porady

Mozaika w kuchni, czyli prosty sposób na aranżacyjny sukces!

Skoro gotowanie jest sztuką, to czy kuchnia może mieć w sobie coś z galerii sztuki? Ale takiej, gdzie wrażenia estetyczne nie przeszkadzają w przyrządzaniu potraw, bo aranżacja pasuje do klimatu miejsca? Ależ oczywiście - to, co ładne może być użytkowe! Widać to doskonale na przykładzie mozaik, które umiejętnie wkomponowane w kuchenny klimat mogą stanowić najciekawszy element dekoracyjny wnętrza.

 

Gotowanie w pięknym otoczeniu jest przyjemniejsze

Kuchnia jest tym miejscem w domu, gdzie spotykają się różne światy, które pozornie do siebie nie pasują. W przeszłości bowiem podział był prosty - tam, gdzie przygotowuje się posiłki, nie musi być ładnie, ważne, aby było wszystko, co potrzebne do ugotowania zupy, drugiego dania, śniadania czy kolacji.

Dzisiaj zaś kuchnia to miejsce z tym samym przeznaczeniem, ale ważniejszym pod wieloma innymi względami, z tego też powodu zaczęliśmy zwracać na jej wystrój większą uwagę. Dobieramy więc i tu ciekawe rozwiązania, aby wzbogacić jej wygląd. Mozaiki - obecne coraz częściej w różnych, mniejszych i większych, kuchniach - doskonale obrazują tę zmianę. Dostępne w wielu kombinacjach jako mozaiki ceramiczne, mozaiki kamienne czy mozaiki szklane, pozwalają na aranżacyjną swobodę, nie naruszając jednocześnie podstawowego przeznaczenia kuchni, czyli miejsca, gdzie można wyczarować smaczne specjały.

 

Mozaika w kuchni. Gdzie się sprawdzi?

Pasuje w wielu miejscach - nad kuchennym blatem, podłodze, blatach i meblach kuchennych, jak również na całej ścianie.

Kuchenny blat jak pierwsza linia frontu
W pierwszym przypadku - nad blatem roboczym, mamy do czynienia z bardzo wymagającą przestrzenią, bo tu praca zawsze wre, tryska tłuszcz, plami woda, nie mówiąc już o innych niespodziewanych śladach. Na tak ekstremalne warunki wystawiona będzie nasza mozaika, gdyż właśnie tu - pomiędzy górną i dolną zabudowa szafkową - toczy się intensywne kuchenne życie. Nic to nie szkodzi, bo mozaiki są bardzo łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Wystarczy - niemal identycznie jak w przypadku zwykłych kafelek - przetrzeć je mokrą szmatką, a przy większych zabrudzeniach użyć dodatkowo środka czyszczącego.

 

Na podłodze? O czym pamiętać?

Mozaika na podłodze to pomysł na ciekawą, stylową aranżację, nie tylko w połączeniu ze ścianą pokrytą tym materiałem, ale również jako osobny, dekoracyjny element. Świetnie prezentują się mozaiki wykonane z drewna, koniecznie z odpornych gatunków egzotycznych. Pamiętajmy jednak, że są one podatne na szkodliwy wpływ wilgoci, także wtedy, gdy stosujemy najlepsze środki impregnacyjne. Ponadto na podłogę warto wybierać mozaikę antypoślizgową.

 

Na meblach? Pewnie!

Mozaika dekoracyjna pasuje również do mebli, które są wykonane na przykład na bazie płyt gipsowych. Dzięki płaskiej powierzchni nie będzie problemu z układaniem płytek. To samo powiemy o wykończeniu rogów i załamań, bo giętka tafla mozaiki łatwo dopasowuje się do bardziej wymagających miejsc.

 

A może na całej ścianie?

Mozaika może stanowić dodatek, bo w tej roli sprawdza się doskonale, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby stała się motywem przewodnim, dominującym, zajmującym całą ścianę. Takie rozwiązanie zapewnia niepowtarzalny efekt wizualny, ale żeby tak było, powinniśmy zatroszczyć się o inne elementy wystroju, na przykład odpowiednie oświetlenie.

 

Jak widzimy, kuchnia może być zarówno miejscem w pełni funkcjonalnym, jak i wyróżniającym się stylem oraz urokiem. Mozaika - niezależnie, w jakiej intensywności obecna w kuchni - zwiększa atrakcyjność tego wnętrza.