Mozaika w łazience - czy warto?

Porady

Mozaika w łazience - czy warto?

Łazienka to dość specyficzne miejsce, różniące się pod każdym względem od innych domowych wnętrz. Przeważnie niezbyt duże, a dodatkowo narażone na niszczycielską wilgoć. Jest też dość problematyczne w urządzaniu, bo każdy błąd jest tu od razu widoczny, lecz z drugiej strony - mądre zaplanowanie całości, ale i dodatkowych elementów może zapewnić zjawiskowy, oryginalny efekt aranżacyjny. Mozaika dekoracyjna jest tego najlepszym potwierdzeniem!

Mozaika - doskonała do każdego rodzaju łazienki

 

Nieważne jak duża jest nasza łazienka, bo mozaika sprawdza się zarówno w mniejszym, jak i większym pomieszczeniu. Warto tu jednak zauważyć, że im pokój kąpielowy bardziej przestronny, tym lepiej, bo mamy większe możliwości, by jeszcze intensywniej wyeksponować piękno małych płytek z mozaiki.

 

Jaki rodzaj mozaiki króluje w łazience?

 

Mozaika w łazience może występować pod wieloma postaciami, w różnych kombinacjach, kształtach, kolorach. Jeśli zaś mowa o materiale to najpopularniejsze są mozaiki ceramiczne, szklane oraz z kamienia naturalnego. Mniej znane, ale również stosowane są mozaiki drewniane i metalowe.

 

Materiał jest jednak ważny nie tylko pod względem wizualnym, bo od jego parametrów technicznych zależy, czy może być używany w konkretnym wnętrzu. Pod tym względem w łazience nie sprawdza się drewno, bo od wilgoci szybko niszczeje.

 

Jaka będzie rola mozaiki w naszej łazience?

 

Umiejętnie dobrane płytki wprowadzają do łazienki ład i harmonię. Dzięki mozaice bowiem możemy pomysłowo wydzielić strefy, dzieląc lub łącząc przestrzeń w zależności od potrzeby. To, jaką rolę będzie odgrywała w tym wnętrzu, zależy od naszych upodobań oraz kreatywności. Może dominować, stanowić przewodni trend aranżacyjny lub wręcz przeciwnie - być niczym subtelny dodatek, na przykład na niewielkim fragmencie ściany.

 

Mozaika - jej plusy i minusy

 

Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, czy mozaika będzie w niej niepodzielnie rządzić, czy raczej subtelnie zaznaczy swoją obecność, warto poznać jej mocne i słabsze strony.

 

Najważniejsze plusy

 

  • Do zalet na pewno zaliczymy to, o czym już wspominaliśmy, a mianowicie, że mozaiki pasują do dużych, jak również małych łazienek, są więc uniwersalnym rozwiązaniem o wielkim dekoracyjnym potencjale.

  • Mozaiką można pokryć całą powierzchnię ściany lub tylko jej niewielkie fragment, czasem naprawdę drobny, jak ozdoba ramy lustra.

  • Zyskujemy dużą swobodę personalizacji, bo nie jesteśmy ograniczeni przez jednolity deseń, lecz mamy ogromny wybór różnorodnych wzorów, które trafią na ścianę bądź podłogę.

  • Za wyborem mozaiki przemawia też jej funkcjonalność, bo to materiał niezwykle odporny na wilgoć i zabrudzenia.

  • Ponadto, cechuje ją łatwość ułożenia, bo płytki połączone są siatką z tworzywa lub mocowanie na podkładzie z papieru perforowanego.

 

A co z wadami?

 

  • Niektórzy przekonują, że ułożenie mozaiki to zadanie o wiele bardziej pracochłonne niż w przypadku zwykłych kafelek. To prawda, a w głównej mierze wynika to z tego, że stworzenie estetycznej, przemyślanej, a jednocześnie atrakcyjnej wizualnie kompozycji, wymaga nie tylko dokładności, ale i odrobiny twórczego myślenia.

  • Uważajmy też z eksperymentowaniem z mozaiką, bo brak umiaru może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego - przerysowany, w którym brak ładu i składu, a nadmiar kolorów czy wzorów w konsekwencji wywoła wstrząs dla oczu, istny oczopląs.

 

Zdecydowanie warto postawić na mozaika w łazience, ale przed tym, jak to zrobimy, powinniśmy mieć pomysł, jak stworzyć przemyślaną i spójną kompozycję.