Mozaiki - dlaczego warto? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Porady

Mozaiki - dlaczego warto? Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Mozaika - ponadczasowe piękno
Znane już w starożytności, stosowane w niezliczonej ilości przypadków - do zdobienia posadzek, ścian, mebli, blatów stołów czy sklepień - zostały odkryte na nowo, dzięki czemu coraz częściej można spotkać je w niektórych wnętrzach, zwłaszcza kuchniach i łazienkach. Ta dekoracja wykonana z drobnych kamyczków o różnej kolorystyce, cechująca się wieloma kształtami i ciekawą fakturą, jest dostępna w postaci ceramiki, szkła, kamienia naturalnego, jak również metalu i drewna.

Możemy łączyć ze sobą te materiały, żeby uzyskać wyjątkowy aranżacyjny efekt. Mozaika ceramiczna ze szkłem? Mozaika kamienna plus drewno? A może metal jako subtelny dodatek? Możliwości jest ogrom, niezależnie, co wybierzemy, mamy pewność, że łatwo ją dopasujemy do różnych, nawet nieregularnych powierzchni.

Najtańsze i najczęściej spotykane są mozaiki kwadratowe, a te bardziej fantazyjne mogą przybrać kształt prostokątów, pasków, owali, kółek, pierścieni, jak i innych wielokątów. Interesującym rozwiązaniem są też mozaiki postarzane o wyszczerbionych krawędziach.
 

Dawniej i dziś
 

Od kiedy się pojawiła, stale zachwyca tą samą zjawiskową urodą. Dawniej przeznaczona tylko dla nielicznych, dzisiaj praktycznie dla wszystkich. W przeszłości jej układanie wymagało wielkiej cierpliwości i precyzji, by każda pojedyncza część mozaiki trafiła we właściwe miejsce, aż pięknem rozbłysła cała, już złożona, kompozycja. Obecnie drobne elementy układane są fabrycznie na tafli na bazie siatki, którą następnie wtapia się w zaprawę. Dzięki tej technice proces układania i przyklejania jest nieporównywalnie łatwiejszy i szybszy, a efekt tak samo olśniewający, dokładnie jak na klasycznych mozaikach.
 

Jak je układać?
Jak wspomnieliśmy powyżej - jest znacznie prościej, bo mozaiki kupujemy w formie płytek, które wystarczy uformować (dociąć) wedle własnego uznania, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłej glazury. Klastry powinniśmy mocować na idealnie prostej powierzchni, a dobrany klej musi cechować się zwiększoną elastycznością. Do fugowania zaś użyjemy zaprawy (jak do tradycyjnych płytek ceramicznych), musimy też zwracać baczną uwagę, aby rozmieszczone tafle zachowały między sobą identyczne odstępy. Powinny być takie same jak te występujące między kostkami.

 

Doskonale sprawdzą się w takich pomieszczeniach, jak kuchnia i łazienka - na ścianach, ale i podłogach, bo dostępne są mozaiki antypoślizgowe. W sprzedaży są również mozaiki samoprzylepne, które układa się błyskawicznie. Bogactwo kolorów i kształtów zaś sprawia, że nawet najbardziej wymagająca osoba znajdzie wymarzony, pasujący do koncepcji i wystroju, wzór.